Jak jsou čeští výrobci autodílů připraveni na nástup elektromobility

Komentář Petra Karáska v článku HN na téma, jak jsou výrobci autodílů připraveni na nástup elektromobility z 22.6.2018, str. 2

Manažeři v Česku tradičně silné výroby spojené se spalovacími motory se dopadu rozvoje elektromobility na svůj byznys zatím nebojí. Více než polovina z osmdesáti dodavatelských firem oslovených společností EY už ale zároveň začala komponenty pro elektromobily vyrábět a dalších 19 procent podniků je v testovací fázi výroby. Podle odborníků jsou elektromobilitou nejvíce ohroženi dodavatelé převodovek. Na dodavatelské podniky ve Sdružení automobilového průmyslu (SAP) připadají tržby přes 400 miliard korun a zaměstnávají téměř 120 tisíc lidí. Celý sektor včetně automobilek měl v minulém roce rekordní tržby 1,09 bilionu korun.

„Autoprůmysl se v Česku nástupu elektromobility poměrně hodně obával. Způsob jejího praktického zavádění ale obavy snížil, protože firmy zjistily, že na přizpůsobení se budou mít mnohem více času, než si myslely,“komentoval výzkum Petr Karásek, krizový manažer a poradce  prezidenta SAP.